W dniach 6-10.05.2019r. Przebywała w Straußfurcie w ramach polsko-niemieckiej wymiany delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie: nauczyciele i czworo uczniów, dla których wyjazd był nagrodą za wzorową pracę na rzecz szkolnej społeczności. Dla wszystkich był to czas wypoczynku, możliwości poszerzenia wiedzy o zabytkach, historii oraz geografii Niemiec i poznania codzienności niemieckich rodzin.

Po dotarciu do Straußfurtu zostaliśmy serdecznie powitani przez przedstawicieli uczniów oraz nauczycieli naszej partnerskiej szkoły. Po wspólnym posiłku i zwiedzeniu placówki, udaliśmy się do Werninghausen, by zobaczyć tamtejszą zabytkową katedrę. Wieczorem zostaliśmy przydzieleni do poszczególnych niemieckich rodzin, które gościły nas przez cały okres wymiany. Następnego dnia mieliśmy okazję podziwiać wspaniałą panoramę bitwy pod Bad Frankenhausen, autorstwa Wernera Tübke, znajdującą się w Panorama Museum. Rozrywki dostarczył nam pobyt w Kyffhäuser Therme, gdzie mogliśmy zażyć solankowych kąpieli. Na koniec dnia wzięliśmy udział w spotkaniu na terenie remizy strażackiej w Straußfurcie, gdzie oficjalnie powitał nas burmistrz miasta wraz z gronem pedagogicznym szkoły. W środę uczestniczyliśmy w wycieczce do Misteczka Filmowego Babelsberg, w którym podziwialiśmy scenografię, rekwizyty i stroje używane podczas produkcji różnego rodzaju filmów, obejrzeliśmy ciekawe przedstawienia oraz zachwycający pokaz kaskaderski, a także skorzystaliśmy z wielu innych dostarczających rozrywki atrakcji. Przedostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy na zwiedzaniu stolicy Turyngii, Erfurtu. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak gotycki ratusz, wzgórze Petersberg, wnętrze cytadeli, Katedrę Najświętszej Maryi Panny, dzięki czemu bliżej poznaliśmy historię miasta Wieczór upłynął nam już w towarzystwie niemieckich rodzin, na wspólnych zabawach i podziękowaniach za wyjątkowo serdeczne przyjęcie, wspaniałą atmosferę, życzliwość i opiekę. W piątkowy poranek, po przekazaniu naszym gospodarzom oficjalnych wyrazów wdzięczności za mile spędzony czas oraz po wielu ciepłych pożegnaniach, opuściliśmy Straußfurt, by udać się w drogę powrotną do domu.

Polsko-niemiecka wymiana była dla nas wszystkich całkiem nowym doświadczeniem, które z pewnością będziemy miło wspominać. Taka forma pobytu w Niemczech pozwoliła nam z zupełnie innej strony poznać kulturę i zwyczaje naszych kolegów z zachodu. Dzięki temu wyjazdowi przekonaliśmy się, jak bardzo zależy im na współpracy i dobrych relacjach z uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionej szkoły. Nawet językowa bariera nie przeszkodziła nam w zawarciu nowych znajomości oraz przyjaźni, które, miejmy nadzieję, przetrwają próbę czasu i odległości.

Nasi w Straußfurcie. Wymiana polsko-niemiecka