14 września 2019 r. młodzież z naszej szkoły pod opieką pani Edyty Semby uczestniczyła w wycieczce        do Kielc, gdzie odbywały się na Zawody Łazików Marsjańskich  – „European Rover Challenge”, których organizatorami są Europejska Fundacja Kosmiczna i Mars Society Polska. Honorowym gościem imprezy był premier  RP – Mateusz Morawiecki.

W zawodach uczestniczyły łaziki – roboty wymyślone, zaprojektowane i zbudowane przez studentów politechnik z całego świata. W tym roku uczestniczyło 28 drużyn z 12 krajów m.in. z USA, Kanady, Kolumbii, Indii, Bangladeszu, Turcji, Niemiec, Czech no i oczywiście z Polski.

Łaziki rywalizowały w 5-ciu konkurencjach: science task – zadanie naukowe – pobranie próbek z gruntu marsjańskiego, maintenancetask – zadanie serwisowe – przełączanie przełączników, collectiontask –  znalezienie ukrytych próbek, traversetask (ślepa nawigacja) – dotarcie robotem w wyznaczone miejsce, presentationtask –prezentacja  przed komisją. Łaziki wykonywały  swoje zadania na specjalnym terenie Mars Yard przypominającym teren Marsa, gdzie operator znajduje się w namiocie i nie ma kontaktu wzrokowego z łazikiem ani terenem a wszelkie komendy wydaje na podstawie obrazu z kamery.

Równolegle z zawodami działała Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, gdzie ponad 30 wystawców przygotowało wyjątkowe atrakcje dla odwiedzających. Na widzów czekały niezwykłe pokazy, interaktywne zabawy i warsztaty, a także prelekcje i pokazy filmowe.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali rywalizację łazików marsjańskich i z zaangażowaniem brali udział w zajęciach interaktywnych, a także w pokazie i szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy. Wyjazd dla młodzieży był wielkim przeżyciem, wspaniałym doświadczeniem i z pewnością będzie inspiracją do dalszej nauki matematyki, fizyki i innych przedmiotów ścisłych w szkole.

 

 

Wycieczka na Zawody Łazików Marsjańskich ERC