Niedawno, w ostatnim tygodniu kwietnia, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie wraz z nauczycielami wrócili z tygodniowego pobytu w zaprzyjaźnionej szkole w Straussfurcie. Wizyta odbyła się w ramach prowadzonej przez obie szkoły współpracy polsko-niemieckiej.

Polscy uczniowie gościli w niemieckich domach uczniów, mając m.in. możliwość poznania rodzin, uczenia się języka niemieckiego i angielskiego.

Każdy dzień dostarczał nowych wrażeń. Uczestnicy wyjazdu wraz z młodzieżą niemiecką zwiedzili wioskę muzealną, poznając życie kowali, garncarzy i pasterzy.

Uczestniczyli w bliskim spotkaniu z naturą w Erfurckim Ogrodzie Botanicznym, podziwiając ogród japoński oraz tropikalną roślinność ożywioną przez różnobarwne motyle.

Uznanie wzbudziło zwiedzenie Erfurtu, w którym twierdza Petersberg zachowała ślady przeszłości z czasów Napoleona. Informacje przekazane przez przewodnika były ciekawą formą uzupełnienia wiedzy historycznej tamtych czasów.

Po nieco wyczerpującym zdobyciu fortyfikacji, obejrzeniu lochów zamku uczestnicy wycieczki mogli dać wyraz swym artystycznym zdolnościom.

W niezwykłej kawiarence zapoznali się ze sztuką wytwarzania świec i sami wykazali się umiejętnością ich robienia.

Pobyt u niemieckich gospodarzy minął bardzo szybko, zwłaszcza, że oprócz lekcji muzealnych, rozmów w obcym języku, była możliwość wspólnej zabawy na basenie i w kręgielni.

Wszyscy stwierdzili, że taka forma poznawania obyczajów i języka innego kraju jest bardzo ciekawa i chętnie ponownie wzięliby udział w takim wyjeździe.

 

Z wizytą w Szkole Podstawowej w Straussfurcie